Where can see IJSO?

Élménybeszámoló a 2023. évi, Thaiföldön rendezett Természettudományos Junior Diákolimpiáról. (Továbbá a régebbiekről)

Friss topikok

  • Dina keresztmama: Attilám! Ürümmel oévasom a beszámolóidat.Ölellek Kívánom, hogy gondmentes, élménydús, sikeres legy... (2023.12.01. 13:19) Útlevél? Passz(port)...
  • Dina keresztmama: Ölellek Attilám! KÖszönöm a beszámolódat, nagyon élvezem.Szeretem a leírásaidat, képeidet. Járjato... (2022.12.02. 08:48) Bogota, avagy Blogotanépnek!
  • Dina keresztmama: Köszönöm. Kívánom a szerencsés hazaéréseteket és a bosszúságok gyors felejtését. Ölellek. (2019.12.10. 15:15) Időgéppel a gyakorlatra
  • Dina keresztmama: Köszönöm Attila. Legyen sok-sok élményetek, amit mi is élvezettel olvashatunk. Sok sikert! (2019.12.04. 08:20) A várva várt Katarzis
  • Dina keresztmama: Nagy élvezettel olvasom a beszámolókat, nézem a képeket. Puszillak. (2018.12.04. 09:17) We are in good hands

Linkblog

Rövid poszt a tegnap lezajlott elméleti fordulóval kapcsolatos vitákról. Csábító ugyan, hogy azzal érzékeltessem a tegnapi nap viszontagságait, hogy egyszerűen egymás alát 15000-szer leírom ugyanazt a szót, de attól tartok nem olvasnátok végig, és így oda lenne a fíling. Szóval maradjunk egy rövid összefoglalóban a tegnapi napról, amikor is az elméleti forduló feladatait vitattuk meg, fordítottuk le, vitattuk meg újra, majd szerettük volna kinyomtatni... (spoiler: megjelent az egyetlen kép, amit a mai post végére szántam :) )

A komoly csalódást keltő tesztfeladatsor után nem sok jóban reménykedtünk az elméleti forduló előtt sem. Kissé késve kaptuk meg az előre bejelentetthez képest a feladatsor nyomtatott változatát (what a surprise…), és már ez önmagában váratlan élményt hozott. Az elméleti forduló rendszerint hosszú leírásokat, összetett problémákat tartalmaz, így amikor mellém sétált a feladatsorokat osztó fiatalember, kezében nagyjából 10 oldalnyi papírra, azt gondoltam, hogy Roeland-nak (holland fizikus) és nekem hozott egy-egy példasort. Alig tudtam összeszedni az állam a földről, amikor átnyújtott 1 azaz egy, illetve (elnézést, erre később még visszatérünk, de fontos, hogy következetes legyek) 1,0000 A4-es papírlapot, aminek még csak nem is volt teleírva mind a két oldala. Egy doppler-effektusos (képletbehelyettesítős…) feladatot leszámítva kizárólag mechanika, abból sem különösebben nehéz feladatok. Ha esetleg arra gondoltunk volna, hogy legalább gyorsan megy majd a fordítás, akkor ezt a facebook-on már lespoilereztük: nem mondhatni, hogy hamar végeztünk. Szerencsére nem lehet annyira kevés feladatot feladni, hogy azon ne vitatkozhassunk teljesen feleslegesen órákon át, így ezúttal sem unatkoztunk a nap folyamán (illetve... de, kifejezetten unatkoztunk, csak közben nem tehettünk mást...). Szabály szerint a rendező országnak kötelessége az elméleti forduló problémái mellé tartalék-problémát kidolgozni, ha a leaderek elutasítanák az eredetit (kémiából ez történt, de tuti-ami-zicher előbb két órán át vitáztak az eredeti feladatokon, majd ezután döntöttek úgy, hogy kidobják az egészet). Ha a fizikát nézem, azt kell mondjam, elképesztően felkészültek voltak a botswanai szervezők. Volt az eredeti feladatsorban egy példa, aminél azt kellett kiszámolni, hogy mekkora lassulással állhat meg egy sofőr, aki meglát egy tehenet az úton. Felmerülhetett volna, hogy a tehén nagyon snassz, elvégre Afrikában vagyunk?! Vagy, hogy a sofőr tulajdonképpen kicsoda is? Hát ezekkel a kérdésekkel nem lehetett volna zavarba hozni a tudományos bizottságot, mert volt egy tartalék-problémájuk, amelyben dr. Zibo az úton haladva egy elefántot pillant meg, és próbál fékezve megállni! Hát bizony-bizony, arra ki számíthatott, hogy a többi fizikusnak esetleg azzal lesz baja, hogy csak mechanika kérdések vannak? 

Ezekkel a kezdőfeltételekkel láttunk neki a feladatsorok vitájának, ahol az említett tehenes feladatnál (melynek a megoldása kb 3 sor), sikerült 1,7500 órát vitatkoznunk arról, hogy a gyorsulás előjelére járjon-e pont. Nem mellesleg a megoldás az volt, hogy -16,667 m/s^2 lassulásra van szükség, ami finoman szólva sem túl realisztikus egy személyautó esetén (másfél G ugyebár). Nagy nehezen túllettünk ezen, csakhogy egy nagyon hasonló vitába bonyolódjunk egy másik (fizikailag alapvetően lehetetlen, némi módosítás után pedig szörnyen hosszú) feladat kapcsán. A két feladattal töltött mintegy 3,9300 óra után eddig kis híján megszavaztuk, hogy vegyük ki az egyiket, vagy mindkettőt, és cseréljük le valami optikára. Nem tettük, az optika pluszban került bele, és ezzel a fizika lényegében elkészült. Felmerült a pontozás kérdése, és ezen belül egy fontos kérdés: levonnak-e pontot akkor, ha a diák nem megfelelő mennyiségű tizedesjegyre adja meg a választ? Úgy döntöttünk, nem lesz pontlevonás, szavazás is volt róla viszonylag nagy volt az egyetértés. Miután sokat vártunk a végső verziókra (melyeket kémiából és biológiából nem is a helyiek készítettek el, hanem egy-egy leader európából), összeültünk a közös egyeztetésre. Kiderült, hogy kémiából büntetik a nem megfelelő tizedesjegy (valójában értékes jegyet kellene írjak) használatát. Felvetettem hát, hogy legyünk következetesek, és szavazzunk, hogy akkor büntessük-e, vagy sem? Darázsfészekbe nyúltam ezzel... két órányi parttalan vita következett, melynek végén arról lehetett szavazni, hogy hány pontot vonjunk le, arról nem, hogy levonjunk-e egyáltalán. 0,0200 pontban állapodtunk meg, ezzel is igazán magasra emelve a vita ár/érték arányát... A többi meg már történelem: éjjel 3 körülre végzünk a fordítással (a válaszlap végleges angol verziója 0:35-re készült el), majd reggel 6 után sikerül kinyomtatni a feladatsorokat... és ezután 8-kor indultunk (volna) szafarizni! 

És hogy azért ne maradjunk kép nélkül mára sem, a nagy sikert aratott "hol a zsiráf a képen" játék mintájára az alábbi képen egy bébi-impala látható, csak meg kell találni :)

 img_1556.JPG

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://ijso2010.blog.hu/api/trackback/id/tr2414446864

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása